Hemen Her Şeyi Öğrenebileceğimiz Online Eğitim Siteleri

Hemen Her Şeyi Öğrenebileceğimiz Online Eğitim Siteleri
Sevgili Mustafa Salih Oğuz’un listelerinden ilham aldığım ve pek çoğunda aktif öğrenimim olduğu bu listeyi sizlere sunmaktan mutluluk duyarım. LİNK

Dünyanın en iyi üniversitelerinden, en iyi öğretmenlerinden ya da kendi alanına hakim en iyi eğitimcilerden hemen her konuda bir şeyler öğrenebileceğimiz onlarca kaynak var ve bunlara online olarak erişebiliyoruz.

Özellikle evlerimizde zaman geçirdiğimiz bu zorunlu ve zorlu dönemde, moralimizi düşürmemek, daha da evhamlanmamak ve bunların ötesinde kendimize fayda sağlayabilmek için, sürekli güncellenen vaka tablolarından, sağlık haberlerinden biraz olsun kendimizi izole etmeliyiz.

Başka şeylere de odaklanabilmek adına twitter, instagram, facebook benzeri bütün bilgi alabileceğimiz sosyal medya ya da haber uygulamalarını sürekli yenileyerek, bildirimleri açarak kendimizi daha da vahim hale getirdiğimiz alışkanlıklardan biraz olsun uzak kalmak eminim hepimize iyi gelecektir.

kendimizi geliştirmek dedim. Cep telefonu tablet ya da bir bilgisayar ile düzenli çalışmalar, öğrenimler yaparak, sonunda bir çok konuda o işin bileni hatta öğreteni hale gelebilirsiniz.

Bu bölümde sizlere hemen her şeyi öğrenebileceğiniz online kaynaklardan bahsetmek istiyorum.

Hoş geldiniz.

Bir önceki bölümde ilk okuldan üniversiteye öğrencilerin, eğitime zorunlu ara sebebiyle hangi sistem ya da sistemlere geçiş yaparak eğitim alacağından bahsetmiştim. Özellikle EBA sisteminden.

Şimdi ise amaçladığım, zorunlu ve üniversite eğitim sürecinin dışında yine eğitim hayatınıza fayda sağlayacak, bunların dışında, iş kurmaktan, yemek yapmaya, psikoloji, tarih, sağlıktan, programlamaya, mesleki eğitimlerden > yabancı dil öğrenmeye tüm konulara eğer merakınız ve hevesiniz varsa derinlemesine dalabileceğiniz hazine gibi kaynaklardan bahsedeceğim.

Belki de bunlar, sizin için hayatınıza yön vermenizde disiplinli bir yardımcı ve eminim ki bir altın bilezik olacak.

Belki yeni bir yetenek öğrenirsiniz, belki mevcut yeteneklerinizi geliştirirsiniz ve işinizde uzmanlaşırsınız. Belki de entelektüel birikiminizi arttırır çok farklı konularda derinlemesine bilgiler edinirsiniz. Bir ya da bir çok kaynaktan aldığınız bilgi kendi tecrübeniz ile çok farklı yerlere gelebilir.

şimdi sayacaklarımın bir çoğunu biliyor olabilirsiniz. ama Derli toplu bir arada olması adına hazırlıyorum İçlerinde İngilizce olanlar da Türkçe olanlar da var. Diğer diller de var tabi.

Ama Kendimizi geliştirmenin önemli adımlarından biri de, dış kaynakları da tarayabilir ve öğrenebilir olacak kadar yabancı dile hakim olmak. En başta da ingilizceye.

Şimdi başlayalım…

COURSERA

En başa en kıymetlilerinden birini koymak istiyorum. Coursera’yı Google’dan sonra internette karşılaştığınız en güzel en verimli şey olabilir çünkü.

Çünkü standart eğitim sitelerinden farkı dünyadaki pek çok üniversitenin eğitimlerini içinde barındırması, lisans, yüksek lisans ve sertifika programlarının olması ile adeta bir online okul olması farkı var.

Coursera, Stanford Üniversitesi’den Bilgisayar Bilimleri profesörü Andrew Ng ve Daphne Koller tarafından 2012 de kuruluyor.

Mühendislik, beşeri bilimler, tıp, biyoloji, sosyal bilimler, matematik, fizik, işletme, hukuk gibi alanlarda eğitimler var ve 24 milyondan fazla üyesi bulunuyor.

En çok online kursa ulaşacağınız sitelerden birisi. Ücretsiz alabileceğiniz çok sayıda ders var burada bir fark eğer sertifika almak istiyorsanız, ki iş hayatınızda etkili olacak sertifikalar da var o zaman sertifika ücreti ödemeniz gerekiyor. Aldığınız eğitimimin içeriği değil sonucunda almak istediğinize göre ödeme yapmanız gerekiyor ya da gerekmiyor. Coursera aynı zamanda bir çok üniversite ile ortak çalışıyor. Listede Türkiye’den sadece Koç Üniversitesi görünüyor. 11 ana kategoride dersler mevcut.

Edx

Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün beraber hayata geçirdiği proje. Yine sertifika alabiliyorsunuz pro üyelik modeli de var. Burada Biyolojiden, sanata, ekonomiden tasarıma, kültüre, bilgisayar bilimine yine derya deniz bir dehliz var.

Udacity

Udacity’ye gelelim. Udacity daha çok bilgisayar bilimleri konusunda eğitimler bulabileceğiniz, stanford üniversitesi’nden sebastian thrun ve virginia üniversitesi’nden david evans’ın kurduğu online bir üniversite diyebiliriz. veri mühendisliğinden, yapay zekaya, programlamadan otonom sistemlere bir eğitim havuzu var.

Khan Academy

Khan Akademiye geldik.

Khan Academy diğerlerinden farklı olarak tamamen ücretsiz, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş ve her şey bedava. Özellikle 1 ile 12. sınıf arasındaki Matematik fen bilimleri konularında sınıf sınıf eğitimler var. Bunun dışında Ekonomi ve finans — sanat ve sosyal bilimler, bilgisayar bilimi dersleri mevcut Bazı derslere Türkçe dublajlı ya da altyazılı ulaşabiliyorsunuz.

Udemy

Gelelim Udemy’ye.

Odtü Bilgisayar Mühendisliği mezunu Eren Bali’nin bir girişimi. Şu anda Türkçe eğitim alabileceğimiz düzenli eğitimleri takip edebileceğimiz en büyük platformlardan biri. Dünyada da önemli online eğitim sitelerinden biri olmuş durumda. Genellikle ücretli eğitimlerin bulunduğu bir platform. Kimi eğitmenlerin Ücretsiz eğitimleri de var. Ama sık sık karşımıza çıkan indirimlerle de uygun fiyatlara dersler alabileceğimiz bir eğitim alanı.

TED TALKS

Sırada Ted Talks var.

Bir online okul gibi değil de kendimize ilham katabileceğimiz videolar serisi barındıran bir platform gibi düşünebiliriz.

paylaşmaya değer fikirler sloganını benimsemiş, öncelikle teknoloji, eğlence, dizayn konuları hakkında konferanslar yayınlayan, şimdilerde birçok akademisyen, filozof, bilim insanı, emekli asker, mühendis v.b. katılımcılarıyla günüzümün değişik ve bazen çoğu kişinin aklına gelmeyen konularına kafa yoran, kâr amacıyla kurulmamış bir oluşum Ted. Çoğu videosunda türkçe altyazısı da var. Kesinlikle size çok şey katacağına eminim.

MIT Open Courseware

Bir sonraki Platform MIT yani Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ’nün ‘MIT Open Courseware’ sayfası. Dünyanın en iyi üniversitelerinden MIT’de müfredatlarında bulunan dersleri online olarak alanında dünyanın önemli hocalarından olan kişilerden alabilirsiniz.

Stanford Online

Yine dünyanın en iyi üniversitelerinden bir diğeri olan Stanford’ta da erişebileceğiniz ücretsiz online dersler mevcut. Yine üniversitenin kendi hocalarının anlattığı dersler ile kendi alanınızda en üst seviye tecrübe edinimi olan hocalardan eğitim alabilirsiniz.

Code School

Code School’da Pyton’dan . Net’e , HTML / CSS ‘den Java Script’e PHP ‘ye bir çok kodlama dilini öğrenmek için kullanabileceğiniz güzel bir kaynak.

Code Academy

Codeacademy’de programlamayı, web geliştiriciliğini ve veri bilimini uygulamalı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Future Learn

Future Learn’e geldik.

Buranın kullanım düzeni biraz daha farklı. Hukuk’tan, Tarih’e Sağlık’tan Psikolojiye Kodlamaya eğitimlerin olduğu siteye ücretsiz kayıt olarak, kurs süresi kaç hafta ise o kadar + 2 hafta daha erişim sağlayabiliyorsunuz. Tüm eğitimi aldıktan sonra size alışmanız, çalışmanız için 2 hafta daha veriyor gibi düşünebilirsiniz. ömür boyu erişim için para ödemeniz gerekiyor.

Tutorialspoint

Özellikle bilgisayar bilimleri konusunda öne çıksa da yönetim, pazarlama, spor, tasarım gibi konularda da yazılı ve videolu dersler bulabileceğiniz bir platform.

General Assembly Dash

Bu da web tarayıcınızda uygulamalı bir şekilde HTML, CSS ve Javascript öğrenerek web developer, web geliştiricisi olabileceğiniz bir site.

Microsoft Virtual Academy

C# ile programlama, web programlama, veri tabanları gibi konularda dersler bulabileceğiniz Microsoft’un eğitim sitesi.

TÜRKÇE EĞİTİM SAYFALARI

İngilizce eğitim istemeyenler ya da hızlıca Türkçe eğitim veren sitelere girip kendilerini geliştirmek isteyenler için hızlı bir liste paylaşıyorum şimdi de.

Google Dijital Atölye

Dijital pazarlama konusunda Google’ın hazırladığı bir kaynak.

Turkcell Akademi

Turkcell’in kişisel gelişim, girişimcilik, sınavlara hazırlık, İngilizce ve çok daha fazla konuda Türkçe içerik yayınladığı platform.

Turkcell Geleceği Yazanlar

Mobil uygulama geliştirmek isteyenler için Turkcell’in eğitim sitesi.

Microsoft Açık Akademi

IoT, C#, ASP.NET, Unity, web programlama ve çocuklar için programlama içerikleri barındıran Microsoft’un Türkçe eğitim sitesi.

İstanbul İşletme Enstitüsü

Online canlı dersler alıp, sınavlara girerek sertifika kazanabileceğiniz bir uzaktan eğitim sistemi. İş analizi, liderlik, tasarım, iletişim gibi konularda kurslar bulabilirsiniz.

Treehouse

Lynda ki şu anda LinkedIn Learning olarak hizmet veriyor.

Skillshare

Platzi

Class Central

Tüm hepsinin dışında yine de kararsız kaldınız diyelim. Google’a Yandex’e baktınız tam kafanızda oturmadı. Class Central adında online Eğitim arama motorunu kullanabilirsiniz. Tabi bu diğer saydığım siteler gibi bir tasarım, düzen içerisinde değil belki ama hangi kategoride toplam kaç dersin olduğu ve alt dallarıyla derinlerine inebileceğimiz bir ana sayfa var. bu da yine bilgilerimizin yanında olsun. Class Central’da Bilgisayar Biliminden, iş dünyasına, sanat ve tasarımdan programlamaya, sağlığa kadar pek çok kategori var. Eğitim sitelerinde bulunan dersleri sıraladığı bir paneli var.