Sercan Anlatıyor Youtube Projesi

Sercan Anlatıyor Youtube Projesi

Her Şeyden Biraz Medium yayınımda ağırlıklı olarak ‘evde müzik, home studio, kayıt, seslendirme, mikrofon, ses kartı, midi klavye seçimi, kullanımı, daw’lar’’ gibi konulardan bahsederken, müzik dünyası ve tarihinden notlar ve keşfettiğim enteresan bu alana ait bilgiler vermeye, ilgimi çeken, aldığım notları paylaşmaya çalışıyorum.

Son 1–2 haftadır da son yazılarımda da bahsettiğim, video sunumları serisine başladım. Bazı konuları uzun uzun yazmak yerine örneklerle açıklayıcı bir şekilde anlatmak daha akılda kalıcı ve özetleyici olabiliyor. Özellikle ses ile ilgili detaylar verilirken duyum çok önemli, yazı bize tam ve gerçek özeti sunamayabiliyor.

Hedefim her pazar bir video paylaşabilmek. Son 3 videomda ses kartı alırken nelere dikkat etmeliyiz, kendi sesimizi neden farklı duyarız, adım adım bir şarkı kaydı nasıl olur gibi anlatımlar yapmaya çalıştım.

Bir iki teknik detay da vermem gerekirse;

Videolarımı hazırlarken bazen ekran görüntüsü almam, iki ya da üç video açısı kullanmam, dışarıdan ses kaydetmem, ses kartı ve condenser mikrofonlar kullanmam gerekiyordu. Kendime, doğru ve hızlı çalışabileceğim bir ekipman listesi hazırladım. Kimileri hali hazırda vardı bazılarını da sonradan ekipmanlarım arasına ekledim.

Ses ve müzik teknoloji anlatılan bir kanalda sesin uzaktan, zayıf, ya da parazitli olması düşünülemez.

  • Bu konuya hassasiyet göstererek hali hazırda kullandığım Rode NT USB ve Samson Serisi Mikrofonların (C01 /CL8) yanına bir de bana daha rahat hareket imkânı tanıyan Apogee Sennheiser ClipMic Digital yaka mikrofonunu aldım. Bunu da Apogee Meta Recorder ile iPhone üzerinden kullanabiliyorum.
  • Audio ve midi çalışmalarımın hepsini Logic Pro X yazılımı ile çözüyorum.
  • Video düzenleme yazılımları, Adobe Premier ve Final Cut Pro X arasında kararsız kaldığımda ise aynı 2 videonun export sürelerini karşılaştırdığımda fcpx’nin daha hızlı sonuca ulaştığını gördüm.Bunun yanında kullanım kolaylığı, el alışkanlığı derken tercihimi bu yönde yaptım.
video düzenlemede export süresi tercihimde etkili oldu
ses kaydederken markerlar’ı final cut pro içerisinden görüp faydalanabiliyorum
Soldan sağa doğru kullandığım teknik ekipmanları sıraladım.

Ana Kamera: Sony Alpha A37
Yan Kamera: Sony Cx115
Tepe Kamera: Logitech C920
Yaka Mikrofonu: Apogee Sennheiser ClipMic Digital
Konuşma Mikrofonu: Rode Nt Usb Condenser Mikrofon
Vokal Mikrofonu: Samson C01/ Samson CL 8
Referans Monitör:Pioneer S-DJ05
Ses Kartı: Roland UA-55 Quad Capture
Harici Ses Kaydedicisi: Edirol R-09
Ekran Görüntüsü Alma Yazılımı: Camtasia
Ses Düzenleme Yazılımı: Logic Pro X
Video Düzenleme Yazılımı: Final Cut Pro
Bilgisayar: Mac Book Pro (2012 mid)(16 Gb / i7 / 240 GB SSD)

Genel mini özeti bu şekilde anlatabilirim.

Facebook canlı yayınında biraz daha farklı ekipman ve yazılımlar kullanıyorum. O da bir başka yazının ya da videonun konusu olsun.

Kanala, videolara bir göz atın. Beğenirseniz (ama beğenirseniz bakın:) abone olup, beni teşvik edebilir, yorumlarınız ile tavsiyelerinizi iletebilirsiniz..

Sevgiler.