Squarespace, Google Domains'i 180 milyon dolara satın aldı

Squarespace, Google Domains'i 180 milyon dolara satın alarak sektördeki varlığını güçlendiriyor

Squarespace, Google Domains'i 180 milyon dolara satın aldı

Web sitesi oluşturma platformu Squarespace (NYSE: SQSP) bugün yaptığı sürpriz bir açıklamayla Google'ın alan adı kayıt kuruluşu Google Domains'i satın aldığını duyurdu.

Satın alma bedeli 180 milyon dolar ve JPMorgan Chase Bank satın alma işleminin bir kısmı için finansman sağlıyor.

Google, alan adı kayıt şirketini 2014 yılında kurmuş ve başlangıçta bunu bir deney olarak adlandırmıştı. O zamandan bu yana, yönetim altındaki yaklaşık 10 milyon alan adı ile en büyük alan adı kayıt şirketlerinden biri haline geldi.

Bu alan adlarının yarısından fazlası .com.

Google, .com alan adları için en büyük beşinci alan adı kayıt kuruluşu.

Şirketin bu işi elden çıkarma kararı sürpriz oldu. Şirketten yapılan açıklamada bu kararın "odağımızı netleştirme çabalarımızla uyumlu" olduğu belirtildi.

Google Domains, müşteri tabanı göz önüne alındığında Squarespace için büyük bir ödül. Şirket son kullanıcılara alan adı satmaya odaklanmıştı ve Squarespace bu kişilerin bir kısmını site oluşturma ve diğer araçlarının müşterilerine dönüştürmeyi umuyor.

Squarespace, mevcut müşterileri için Google Domains yenileme fiyatlarını en az 12 ay boyunca koruyacak. Müşteriler bir geçiş dönemi boyunca Google'ın kayıt platformunda kalmaya devam edecek.

Squarespace ayrıca, Workspace aboneliği ile birlikte en az üç yıl boyunca doğrudan Google'dan alan adı satın alan tüm müşteriler için özel alan adı sağlayıcısı olacak.

SquareSpace aynı zamanda da bir kayıt kuruluşu. Bugün yapılan bir konferans görüşmesinde CEO Anthony Casalena, şirketin yönetimi altında milyonlarca alan adı olduğunu belirtti. ICANN raporlarına göre, yaklaşık 850.000'i .com alan adı. Alan adlarının bir kısmı bayiler aracılığıyla satılıyor.

Yapılan açıklamaya göre anlaşmanın üçüncü çeyrekte tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: Domain Name Wire