Tanınmama Döneminin Kıymetini Bilin

Tanınmama Döneminin Kıymetini Bilin
Kurt Donald Cobain (20 Şubat 1967–5 Nisan 1994), ABD’li şarkıcı-söz yazarı, müzisyen ve sanatçı. Nirvana grubunun vokalisti, ritim ve solo gitaristiydi. 

Bilinmezlik yaratıcı bir yerdir. Deneyler yapıp, başarısız olma özgürlüğüne sahipsinizdir. Kimse sizi izlemez, kimsenin bir beklentisi yoktur. (kendiniz ve hatalarınızı görmezden gelecek yakın çevreniz dışında)

KURT COBAIN ve grubu NIRVANA, milyonlarca adet satarak bir klasiğe dönüşen ve bütün zamanların en etkili albümlerinden biri olan NEVERMIND’i üretti. Albümün bu denli geniş kapsamlı yankıları bugün bile halen gücünü koruyor. Grunge’ın sert tonları, hatırda kalan melodiler, sessizlikten gürültüye dinamik geçişler ile Cobain’in ham ve endişe yüklü sesinin birleşimi bugün bile kaydedildiği günkü gibi gerçekçiliğini koruyor.

Nevermind, Nirvana grubunun 2. albümüdür. 1991 yılının sonbaharında piyasaya çıkmıştır. Bu albümdeki “Smells Like Teen Spirit” şarkısı en çok dinlenen şarkılar arasına girmiştir. Şarkı 3 platin ödüle layık görülmüş ve sadece Amerika’da 10 milyonu geçerek elmas sertifika almış ve dünyada 30 milyondan fazla satmıştır. Rolling Stone’un “The 500 Greatest Album of All Time” listesinde 17 numaradadır. Ayrıca albüm birçok müzik marketleri tarafından 90'lı yılların en iyi albümü seçildi.

Nevermind’i kaydettiklerinde Nirvana neredeyse hiç tanınmıyordu. Henüz tanınmayan biri olan Kurt Cobain kendi sesini bulmanın, dünya ile konuşmak için yeni bir dil yaratmanın coşkusunun tadını çıkarıyordu. Gitar ve vokal teknikleriyle sırf denemiş olmak için denemeler dahi yapıyordu. Sık sık evsiz kalıyor ve hatta bazen köprü altında yaşadığını iddia ediyordu. Bu tehlikeli ama bir o kadar da heyecan verici bir zamandı. Baskı yoktu.

Denemek ve kim olduğunu ve neyi ifade etmek istediğini keşfetmek için istediği kadar zamanı vardı.
Nirvana: Mtv Unplugged albümleriyle 1996 yılında Grammy ödülü kazanmışlardır. Bu grubun kazandığı tek Grammy ödülüdür.

Üne kavuştuktan sonra bir insan ordusu bir anda Kurt Cobain’e bel bağlamaya başladı. Grubun diğer üyeleri, plâk şirketi, menajeri, turne organizatörleri, perakendeciler, muhasebeciler, gazeteciler, özel asistanlar ve hayranlar. Yüzlerce dergi ve TV kanalı röportaj yapabilmek için peşindeydi. Hepsi Cobain’den bir menfaat peşindeydi. Bir tek hayranları güzel müzik bekliyordu, ötesinde bir beklentileri, çıkarları yoktu.

Kurt, gitgide hızla o meçhullük halini kaybetmeye başladı. Pahalı, bir sürü devasa odası olan bir malikâne satın almıştı ama yakındaki ucuz bir otelde uyuyordu. O eski özgürlük duygusunu yeniden yakalamaya çalışıyordu. Yeni fikirler geliştirmek ve denemek istiyordu ama onun dışında kimse bunu istemiyor gibiydi. Herkes yalnızca bir NEVERMIND daha istiyordu, bir tane daha ve bir tane daha. Kurt tanınmama halinin ne kadar kıymetli olduğunu geç de olsa anlamış oluyordu böylece.

Tanınmama hali tadı çıkarılması gereken bir dönemdir. Tanınmama lüksünüz varsa olabildiğince faydalanın. Bir CEO’ysanız aldığınız her karar analiz edilir ya da ince elenip sık dokunur. Daha alt basamaklardaysanız bir şeyleri deneyip başarısız olabilirsiniz.

Dolayısıyla, girişimciler, tasarımcılar, yazarlar ve sanatçılar, baskıdan uzak kalabildikleri, tanınmamanın sağladığı özgürlükten fazlasıyla istifade ediyorlar.

Başarı, yarardan çok zarar getiren beklentilerin ağırlığını ve baskısını getirir.

Nirvana ile ilgili Kısa Kısa Bilgiler

 • İlk Nirvana single’ı ‘Love Buzz’ın orjinali Shocking Blue adlı Hollandalı bir grup tarafından 1968 yılında kaydedilmiş.
 • ‘Nevermind’ ın CD versiyonunda kapanış şarkısı ‘Something In The Way’ sona erdikten 10 dk. sonra ‘Endless, Nameless’ adlı bir gizli track başlıyor. Ama bu şarkı ilk etapta basılan 50,000 kopyada yer almıyor. Daha sonraları ‘Come As You Are’ single’ına b tarafına yerleştirilen ‘Endless, Namelees’, ‘Nevermind’ albümünde yer alan versiyonundan son derece farklı.
 • 1992'de Nirvana’dan Dave Grohl ve Krist Novoselic, Melvins’den Buzz Osbourne ile ‘Melvana’ adıyla sahne aldılar ve birlikte ikisi cover olan 5 şarkı çaldılar.
 • ‘Hole’ albümü ‘Live Through This’de yer alan ‘Asking For It’ adlı şarkıda Kurt back vokal yapmış ama albüm piyasaya sürülürken bu bölümler çıkarılmıştır.
 • İlk albümleri “Bleach” yayınlanmadan önce Krist boyacı, Kurt ise bir dişçinin ofisinde odacı olarak çalışıyordu ve doktorun morfinlerini çalıyordu.
 • Niravana’nın Scentless Apptentice şarkısı Patrick Süskind’in Koku romanı için yazılmıştır.
 • Heart-Shaped Box şarkısının asıl adı Heart-Shaped Coffin’miş (coffin=tabut)
 • Red Hot Chili Peppers’ın Californication şarkısında adı geçmektedir.
 • About a Girl şarkısını eski kız arkadaşı Tracey Marander için yazmıştır
 • Cenazesinde John Lennon’ın In My Life şarkısı çalmıştır.
 • Bob Dylan Polly şarkısını Nirvana grubunun en sevdiği şarkısı olarak dile getirmiştir.
 • Our Lady Peace’in “Innocent” şarkısında adı geçmiştir.

Kurt Cobain İçin Yazılan Bazı Şarkılar

yararlandığım kaynaklar:
rod judkins — the art of creative thinking
wikipedia
nirvana.com
nirvanaclub.com
songfacts.com
billboard.com