Youtube İçin Hangi Kamerayla, Nasıl Sonuç Alırız?

Youtube İçin Hangi Kamerayla, Nasıl Sonuç Alırız?

6 kamerayı deneyip, beraber farklılıkları inceliyoruz.


Merhaba Hoşgeldiniz,

Bir önceki bolümde yaka mikrofonundan, condenser’a, telefondan, aksiyon kameraya kadar 13 farklı cihazın mikrofonik özelliklerine bakmıştık.

Bu bölümde de yine benzer platformlar için udemy, vimeo, youtube gibi mecralarda kullanabileceğimiz kameralarla, nasıl sonuçlar alabiliriz, bunlara göz atacağız.

13 mikrofon testi bölümünde video altına bir anket bırakmıştım. Hemen her izleyen bir seçenek belirtmiş. Geçen 2 haftalık süreçte anketin kazananı ilk gün video üzerinde de farkedildiği gibi rode’un Nt USB modeli oldu.

Hem bu mikrofonu alarak yanlış bir karar vermediğimi anladım hem de gerçekten dikkatli izleyicilerin videoya kulak verdiğini farkederek, çok mutlu oldum. Çok teşekkür ederim.

Rode sonrasında sırasıyla kullandığım yaka mikrofonu, diğer condenserlar ve şaşırtıcı şekilde telefonlar, özellikle Samsung’un Galaxy s5 modeli ankette sırasıyla üst sıralarda yerini almış. Dslr makinenin dahili mikrofonu, web kamerası ve aksiyon kameraları ses anlamında diğerlerinden de geride kalmış. bence de öyle zaten.

Şimdi, diğer videonun aksine, sadece video çekme özelliği olan aygıtları kendi sesleriyle deneyimlemek istiyorum.

Bu kez önümde bir aksiyon kamerası, şu an beni çeken bir dslr makine, bir web kamerası, bir handycam ve bir cep telefonu var (iphone 6s).

Mikrofon test videosunda olduğu gibi, aynı mesafelerden çekim yapacağım. Işıklarım sabit tek değişkenimiz kameralar olacak. Arkamda 2 metrelik bir masa var ve kameralara olan uzaklığım 1.5 metre

Ek bir not:

iPhone haricindeki diğer 4 kamera üzerinde de stereo mikrofon var. Dolayısıyla sesi iki kanal olarak, bulunduğu noktanın sağını ve solunu dinleyerek kaydediyor. bu da bize bu cihazlardan çekilmiş bir videoyu dinlerken, daha gerçekçi ve dengeli br biçimde sağlı sollu gerçekte duyduğumuz gibi bir sonuç vermesini sağlıyor.

TEST 1 — SONY QX 1

SONY QX-1 den alınan video görüntüsü

Beni şu anda Sony QX-1 kamerasından izliyorsunuz , üzerinde zeiss ‘ın 16 -70 bir lensi bulunuyor. Sesimi de bu kamera üzerinden duyuyorsunuz.

-ZEISS 16/70 lens ile Sony ILCE Qx 1 Kamera-

Ama benim tercih ettiğim yayın düzeni, şu an duyduğunuz şekilde. Kameradan görüntüyü, yaka mikrofonundan da sesi kaydediyorum. Sesimi cep telefonuna kaydedip sonra iki dosyayı da senkronize ediyorum. Odadaki ya da dışarıdaysak, çevredeki sesleri-gürültüleri mümkün olduğunca videomdan uzak tutmak için, böyle bir sistem kullanıyorum. Bu senkronizasyon konusuna da bir hafta değineceğim söz.

SENNHEISER ClipMic Digital Mikrofon

Ayrıca bir ayrıntıya da değinmek istiyorum. Mesela bu telefonda sadece sesinizi kaydetmek istiyorsunuz diyelim. Sesli notlara kaydetmek istediğiniz zaman alttaki mikrofon aktif oluyor. telefon, ön kamera ile kendinizi görerek video çektiğinizde üsteki mikrofonu, arka kamerayı kullanıp çekim yaparken ise arkadaki mikrofonu aktif ediyor ve videonuzdaki sesi bu mikrofonlardan alıyor. konunuza, plânınıza göre hangi kamera ile çekim yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Kaydetmek istediğiniz konuya göre aktif mikrofon değişiyor.

TEST 3- LOGITECH C920 WEB KAMERASI

Logitech C 920’den alınan kamera görüntüsü
Logitech C920

Şimdi ise görüntümü Logitech C920 web kamerasından alıyorsunuz. Bilgisayar üzerindeki kontrast, ışık ve otomatik netleme haricinde çok fazla bir ayarı yok. Kamera usb bağlantısı üzerinden direkt bilgisayarıma bağlı. Çoğu içerik üreticisinin bir kamera ya da dslr makine kullanmadığı durumlarda sıklıkla bu modeli kullandığını görüyoruz.

TEST 3 — SONY HDR CX 115

Sony HDR CX 115 üzerinden alınan video görüntüsü

Bu kez kameramız ise bir handy cam. dslr kamera gibi lens değişikliği yapmak çoğu zaman mümkün olmuyor (en azından bu kamerada böyle) Ancak tek işi sadece video çekmek olduğu için, hafızası dolana kadar kayıt yapabilme özelliği var. Uzun ve kesintisiz, konsantre gerektiren bir çekim üzerinde çalışıyorsanız tercih edilebilir. Günümüzde pek çok dslr makinenin, video kaydederken yarım saatlik aralıklarla kayıdı durdurma dezavantajı var.

Sony HDR XX 115

Her yarım saatte bir yeni dosya yaratarak kayıda devam ediyorsa çok sorun değil, görüntüler birleştirilebilir. ancak kayıdı direkt durduruyorsa bir röportajın ya da konu anlatımının en heyecanlı yerinde kayıdın durduğunu farketmeyebilirsiniz. Buna dikkat etmek lazım.

TEST 4 SONY ACTION

Sony HDR AS 50 üzerinden alınan kamera görüntüsü

Şu anda ise beni sony’nin hdr as 50 aksiyon kamerasından izliyorsunuz. Özellikle bu kumbara gibi housing aparatının içine koyup da sesi daha da söndürmek istemedim ama dış etkenlerden korumak için, özellikle dış ortamda elzem bir parça.

Sony HDR AS 50 Action Cam ve Su Toz geçirmemesi için yapılan Housing Kabı

TEST 5 ve 6- IPHONE 6 S (Ön ve Arka Kamera)

Solda arka kamera -sağda ön kamera (ne kadar fark var değil mi?

Son testimiz ise Apple iPhone 6s ile.

Belki de videolarınızı hazırlarken ve henüz kamera almamışken sıklıkla kullanacağınız en değerli ekipmanınız bu telefon olacak. ben iPhone 6s kullanıyorum. sesimi de şu anda, yine kendi üzerindeki mikrofondan duyuyorsunuz.

Uzunca bir süre telefon kullanacak olabilirsiniz, hatta belki de çoğu kez telefon içindeki uygulamalarla videonuzu düzenleyeceksiniz. Seyahat videoları çekenler için en güzel sistem bu tabi. harici büyük ekipmana ihtiyaç duyulmayacağı gibi, taşınabilirlik de olabildiğince avantajlı.

VİDEO SONU

Denemelerle dolu bir bolümün daha sonuna geldik.

Bu video için de hangi kameranın size daha iyi sonuç verdiğini lütfen yorumlar bolümünde belirtin. Sizin de benzeri çekimlerinizde kullandığınız kamera ve ekipmanlar var ise bunlardan da bahsedebilirsiniz.

Bu konulara meraklı arkadaşlarınız varsa bu videoyu onlarla paylaşabilir, önümüzdeki bolümlerden haberdar olmak için de abone olup bildirim ziline basıp beklemeye geçebilirsiniz.

Bir sene içinde olmasını planladığım hedefe 4 ayda ulaştım… Verdiğiniz şevk ve destekler için çok teşekkür ederim.. Sizin için belki küçük, lâkin benim için heyecan dolu bir hedef.. 1000 kişiye buradan selam olsun..

Her geçen hafta daha kalabalık bir kitleye sesleniyor olmanın stresi, heyecanı ve mutluluğuyla önümüzdeki bölümlerde görüşmek üzere. herkese iyi haftalar.

Yorumlar bölümünde video ile ilgili fikirlerinizi belirtip, dilerseniz video içerisindeki anketlere de katılım gösterebilirsiniz.