Youtube'da İngilizce İçerik Üreterek Dolar Kazanmak (1. Yıl Güncellemesi)

Youtube'da İngilizce İçerik Üreterek  Dolar Kazanmak (1. Yıl Güncellemesi)
yaptığımız işin global olduğuna inancımız tam ise neden daha fazla bekliyoruz ki? 

Merhaba Sevgili Okur,

Mayıs 2022'de youtube'da paylaşıp detaylarını Ocak 2023'te bülten ve video olarak anlattığım içeriğin 1. yıl güncellemesinde size detaylı bir analiz sunmak isterim.

Bir içeriğin (aslında aynı içeriğin) Türkçe ve İngilizce halinde paylaşımından ne gibi tecrübeler edindiğimi size detaylı olarak paylaşmak isterim.

(Not: Yazının ilerleyen bölümlerinde siteye abone olarak teknik içeriklerden daha çok faydalanma konusunda beni teşvik edebilirsiniz)

Önce güzel bir playlist iliştirelim. Şimdi de detaylara geçelim.

İngilizce İçerik Üreterek Gerçek Değerinde Gelir Elde Etme Konusu

Ocak 2023'te Youtube’da yayınladığım bir değerlendirme videosunda uzun uzadıya değindiğim bir konu oldu.

Eğer ürettiğiniz değer global bir bilgi içeriyorsa ve bunu sunmayı başarabiliyorsak bunu globale açalım demiştim.

Sadece ülkeye özel bir detaydan bahsetmiyorsak (bir bölge anlatımı, yerel bir yemeğin tarifi, bir mekanla ilgili inceleme vb) neden globale açılmayalım ki? Aşağıdaki videodan tüm detayları ve diğer çok izlenen videolarım ile olan karşılaştırmamı izleyebilirsiniz.

Burada mini bir özetini sunacağım.

Bu konuyu uzun zamandır çeşitli blog, podcast ve youtube kanallarında okuyup biraz da hasır altı yapmıştım.

Türkçe içerikteki kadar akıcı bir İngilizce sunumu yapamayacağım, ‘‘gülerler, dalga geçerler, bu ne böyle olacak iş mi’’ derler düşüncesiyle sıklıkla da çekindim ne yalan söyleyeyim.

Elbette bunun çeşitli yapay zeka çözümleri, prompter vs’li kolaylıkları yok mu? Var. Belki bir mini başlangıç olur düşüncesiyle Ben de tek bir deneme yapıp yalnızca İngilizce temelli içinde sadece bir test sonucu içeren video yayınladım (aşağıya hem Türkçe hem de İngilizcesini paylaşacağım)

İngilizce konuşma aşamasında da açıkçası kendimi motive ettiğim en iyi nokta şu oldu. Hint içerik üreticilerinin videolarında gördüğümüz (ve aslında kendi aramız dışında kimsenin globalde dalga geçmediği - umarım linç gelmez) İngilizce’den daha iyisini başarabileceğimizi, daha iyi bir diksiyon ve aksan ile daha büyük bir kitleye ulaşma çabamızı, ürettiğimiz içeriğin merkezine koyabilirsek başarabiliriz düşüncesindeyim.

Bununla ilgili size 1-2 istatistik de paylaşayım.

aşağıdaki video 3 ayrı stüdyo monitörünün detaylı teknik anlatımını ve testini, üstteki video ise yukarıdaki videonun içindeki sadece İngilizce başlık ve açıklamalarını yazarak paylaştığım test kısmını içeriyor.

Türkçe içeriğe göre 17 kat daha fazla kazandıran İngilizce videonun istatistikleri ve diğer kazanımlar şu şekilde.

(dilerseniz buradan sonrasını, ücretsiz -ya da içeriklere katkı sağlamak isterseniz ücretli- abone olarak okumaya devam edebilirsiniz) (eski abonelerin sadece e-postalarını yazmaları yeterli. giriş linki hemen e-postaya gelecek)