Youtube'da Nasıl Para Kazanılır?

Youtube'da Nasıl Para Kazanılır?
Photo by Jp Valery / Unsplash

Para Kazanma Aktifleştirme Nasıl Açılır? (İlk Paramı Çektim)

içerik üretiminizde kazanç elde etmenin detayları…

Merhaba hoş geldiniz.

Bugün bir YouTube bilmecesi haline gelen youtube’da para kazanma konusundan bahsetmek istiyorum. . Bu konuda pek çok video / anlatım var biliyorum. Ciddi paralar kazanalar, harcadığının 10’da 1’ini alamayanlar, Bir süre içerik ürettikten sonra sonra YouTube bu muymuş beklediğimi alamadım diyerek ayrılanlar ve hiç bir beklentisi olmayanlar üzerinden gruplara ayrılan kişileri izlemiş olabilirsiniz. Ben kendi tarzımda, kendi anlatımımda konuyu irdeleyip sizi bilgilendirmek amacındayım.

bu konuyu youtube üzerinden de takip edebilirsiniz.

Ufak bir kanalım var. Şöyle bir baktığımızda kendi kategorisinde başarılı diyebileceğimiz, genel olarak da yavaş ilerleyen bir çizgisi var.

ben de açıkçası her gün yeni bir şeyler öğreniyorum YouTube algoritması ile ilgili. Bunları da sizlerle paylaşmaya çalışıyorum elimden geldiğince.

Bu videoyu çektiğim anda 7200 civarı abonem var ve videolarımda reklam görüntülenmesi YouTube’a başladıktan 10 ay sonra aktif olan bir kanal burası. Yani o, on ay boyunca olan izlenmelerin bir gelir olarak katkısı olmadı. Zaten hepsini detaylandıracağım.

Bu süreçte bu mali getiri beni ne kadar tatmin etti neler ile karşılaştım sizlere anlatmak istiyorum.

Kanala İlk kez gelenler için de paylaşayım. Ben Sercan Solmaz ses kayıt ve müzik teknolojileri, YouTube içerik üretimi ve kültür sanat konularında paylaşımlar yapmaya gayret gösteriyorum. Eğer videolarım ilginizi çeken bu kategoriler içindeyse abone olup , bildirimleri de açarak videolarımdan haberdar olmakla beraber, kanalıma destek olabilirsiniz. Tekrar hoşgeldiniz. Youtube’a premium özelliğinin gelmesi aboneliklerin paralı olduğu ya da olacağı anlamına da gelmiyor. Lütfen o bilgiden de kendinizi sakının.

Sıklıkla sorulan bu para pul mevzularını bir özet haline getirmek istiyorum şimdi. . Çeşitli konu başlıkları üzerinden gideceğim. O yüzden, direkt şu kadar para kazanıyorum bilgisinin yanında size bir de youtube’daki amacınızı para kazanmaya yönelik nasıl bir hale getirebilirsiniz bundan bahsedeceğim. Yardımcı olmaya çalışacağım.

Youtube’dan Para kazanma her ne kadar merak edilse de biraz konu itibariyle antipatik durabiliyor. Çünkü şöyle bir durum oluyor. Merhaba Sercan ne kadar para kazanıyorsun… oluyor bir yerden sonra. Yani ilk kez merhaba dediğiniz birisine ilk söylediğiniz söz bazen merhabadan da önce ne kadar para kazandın sorusu oluyor bu da biraz garip gelebiliyor tabi. Ben de zamanla alıştım.

Ancak bunun yanında burada göz önünde bulundurulmayan detaylar olabiliyor tabi. genellikle emek, harcanan zaman, harcanan para, bu süreçte girilen sıkıntılar, disiplinli çalışma zorlukları düşünülmeden, direkt para kazanılmaya odaklanıldığında, konu hakkında direkt sürece değil de sonuca bakıldığında atlanılan pek çok şey var. Bunu sadece kendi kanalımda değil, forumlarda, Twitter’da, instagram’da ve diğer YouTube videolarının yorumlarında hep görüyorum maalesef.

Bu arada farkettim ki konu içerisinde epey bir para kelimesini kulanacağım. Şimdiden Kusura bakmayın.

Ama benim bir nevi burada kendi alanımda danışmanlık ve eğitim verdiğimi düşünürsek ve sizi de bilgilendirmek istediğim için bazı detaylardan bahsetmek istiyorum. Yani kanalı görün, sonuca bakın ona göre de gelir planınızı yapın istiyorum. Bu ve benzeri kanallarda az çok aynı sonuca varılacağını düşünebilirsiniz.

Youtube’dan para kazanmak, daha doğrusu bu kazanılan paranın miktarı biraz göreceli tabi.

Hemen bazı noktaları sıralayayım.

  • Gelir, izlenme sayısına göre ama daha çok izlenme süresine göre değişkenlik gösteriyor.
  • Abone sayısı gelirde etkili değil.
  • Video sürenizi illa ki 10 dakika yapmak zorunda değilsiniz. Bunu bir başka videoda detaylandırırım ama özetle 1 dakika bile olsa videonuz, reklamı açık bir kanalsanız o reklam çıkar. Diğer denilenlere kulak asıp da 3 dakikalık bilgiyi 15 dakikada vermeye çalışmayın o yüzden.Herkesin vakti kıymetli. Hem zaten beklentiniz reklamsa o her uzunluktaki videolarınızda çıkar.
  • Reklam engelleyiciler ve çeşitli sitelerden video indirmek Youtube’da kanalın gelir kazanmasını engeller.

Şimdi detaylara girelim biraz.

Aylık Sadece 5 dolar 10 dolar gibi bir gelire para kazanıyoruz diyebilir miyiz? Bu kişiye göre değişir tabi.

Yoksa en azından belli başlı ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir gelire ulaşana kadar olan kazancı, gelirden saymaz mıyız? O 5–10 liralık kısım, bizim için harçlık olabilir o zaman. Bu para kazanıyorum ya da kazanmıyorum arasındaki ince çizginiz olabilir. Youtube geliri ile geçinme, hayatınızı idame ettirme konusu ise bambaşka bir aşama tabi.

Şöyle düşünün sırf bir birey olduğunuz için bir yerde sizi işe almazlar. Çalışacağınız alandaki konuya, yaptığınız işe hakim ve kendinizi geliştirebilir olmanız gerekir. Eğer böyle olursanız aynı statüdeki çalışanlar arasındaki yeriniz gitgide değişir ve gelişir. Anlattıklarımı YouTube ile dengelemeye çalışıyorum.

Bir öğretmenseniz alanınıza hakim, gerekli eğitimleri almış ve eğitimcilik konusunda kendinizi geliştirmiş olmalısınız. Bir kıyafet mağazasında çalışacaksanız en azından hangisi giysi sıcak tutar hangisi terletir, hangisi kokutur, beden ölçüleri, kumaş tipleri bunları bilmeniz sizin için faydalı olacaktır. Eğer YouTube sizin için bir iş olacaksa süreklilik arzeden işleri de paylaşacaksanız, anlattığınız konulara ilgili olduğunuz kadar, bu konularla ilgili bilgili de olmalısınız ve devamını getirebileceğiniz konularda içerik üretmelisiniz. Karşınızda sizi izleyen ‘ tamam, bu kanal beni iyi eğlendiriyor, iyi bilgilendiriyor ya da aldığı keyfi bana iyi yansıtabiliyor diyebilsin’’ bana göre tabi.

Örneğin;

  • Yayınlanan dizi film ya da müzikleri hatta bir başkasının çok izlenmiş popüler içeriğini indirip kanalınıza yükleyerek ki bu kanalınız telif ihlali yapmış olması demek oluyor.
  • Ya da yapılmış işlerin aynısını diğerlerinden bir fark yaratmadan yayınlayarak, Youtube’dan kendinize bir katkı sağlamanız mümkün olmayacaktır. Bir tanesi sizi kanalınızın kapatılmasına kadar giden bir sürece sokar. Diğeri ise benzer pek çok işin içinde kaybolup gitmenize yol açar.
  • Özgün olmanız, bir tarzınızın olması ve karşıdan konunuza hakim görünmeniz size tabi ki izlenme, abone ve uzun vadede kazanç olarak size dönecektir.

5 lira örneği vermiştim. Tabi ki teknik olarak 5 lira bile olsa, bu, yine de bir para kazanmak demek.

Ama sizin tüm bu gayretlerinize, bir içerik hazırlarken yaptığınız harcamalara, kendi özel yaşantınızdan kırptığınız o değerli zamana değer mi onu da düşünmek gerekiyor.

Diyelim özel ders veriyorsunuz matematik, türkçe, müzik, video prodüksiyon, bir el sanatı olabilir ya da. Bunun da saatini 100 liradan verdiğinizi düşünelim. Öğrenciniz de hazır. O öğrenciyi almadığınızı bunun yerine youtube’a video çekeceğinizi düşünelim. Ben video çekeceğim almıyorum öğrenci dediniz.
O video size 100 Lira kazandıracak mı. Youtube ‘a henüz başlayanlar için zannetmiyorum. Pek çoğumuzda da durum böyle. Bir şeyden vazgeçmeniz özellikle bu gelir beklentisi ise, bir anda hemen beklediğinizi alamamanız normal olacaktır.

Ya da bu konuların dışındasınız kamu ya da özel herhangi bir şirkette çalışıyorsunuz . Maaşınızın da asgari ücret olduğunu düşünelim. Çok abartmadan gidiyorum. Şu anda asgari ücret 2020 lira. 2020 liraya çalışıyorsunuz ve youtuber olmaya karar verdiniz.

Cumartesi günleri çalışmasanız 22 çalışırsanız 26 gün mesainiz var. 77 ya da 91 liralık bir gelir söz konusu günlük. Neredeyse özel ders gibi düşünebilirsiniz az önce anlattığım gibi. Tabi Birinde 1 saatte diğerinde 8 ya da özelse 10 saatte kazanıyorsunuz bu kazancı. İki alanı kıyaslamak için detaylandırmaya çalışıyorum.

Sizin 10 dakikalık bir videoyu çekip montajlamanız, eğer programa eliniz yatkınsa eğer üzerinde renk, yazı, geçişler vs yok ise yaklaşık 2 saat sürer ortalama. Eğer bu ekleyecekleriniz varsa bu süre daha da uzun sürebilir. Eğer araştırmanız gereken bir konu var ve detaylı bir video çekmek istiyorsanız ki eğitim temalı kanallarda -burası gibi- bu çok mümkün. Süre çok uzun oluyor. Sabahlıyorsunuz, uykusuz kalıyorsunuz ve bir an önce işi bitirip video yükleme işini aksatmak istemediğiniz için strese de giriyorsunuz. 1–2 günde bitmiyor hiç. Bilgisyarınızın da tabi montaj, kurgu için ortalama olduğunu düşündüğümüzde uzayan bir süreci daha hanemize yazmak zorunda kalıyoruz.

Ben 8 boyutlu müzik ile ilgili çektiğim videoyu toplam 2 haftada bitirmiştim. 1 hafta araştırması, diğer hafta telif konularını çözmem, videoyu çekmem, ses prodüksiyonu yapmam ve montajlamam sürdü.

. Evde nasıl müzik kayıdı yapılır videom ise yaklaşık 40 kanal ses ve görüntü içerdiğinden sadece montajı, senkronizesi ve kurgusu 2 hafta sürmüştü. Ama ikisinin toplamına baktığımda. Birinin 30 lira getirisi varken diğerinin 22 lira getirisi olmuş. Değdi mi diyecek olursanız. Üzerine çok emek verdiğim, zaten bir gelir beklentisi ile yola çıkmadığım için beni de motive etmeyecek yapmaktan mutluluk duyduğum 2 çalışma oldu.

Gelir beklentim yok diyorum çünkü kullandığım ekipman ve yazılımı şu anki YouTube üzerinden kazandığım para ile alacak olsam yaklaşık 950 ila 1000 ay bu geliri beklemek zorunda kalırdım. Bu da 85 yıl yapıyor neredeyse. Zaten müzisyenim, stüdyo çalışanıyım, işim profesyonel olarak müzik prodüksiyonu yapmak, eğitim vermek tüm bunların yanına bir hobi olarak video prodüksiyon ekipmanları da eklemiş oldum YouTube ile beraber. Bu alanı yeni yeni keşfediyorum tabi. Yanında bir gün para gelirse en azından belki bir aylık internet faturamı ödeyebilirim. Benim alt eşiğim o çünkü. Ötesinde zaten benim kategorimde öyle çok kazanılacak aboneler, izlenimler ve paralar bu işin mantısı gereği pek olmaz.

Bu tip bir kıyaslamada elimizdeki veriler böyle oluyor. profesyonel olarak yaptığımız işten elde ettiğimiz gelir sürekli zaman içerisinde başarınız, mevkiniz ve benzeri yükselişlere göre artacak ancak Youtube’da sabit ya da geçinecek bir para kazanmak için pek çok çalışkanlıkla geçecek gün sizi bekliyor. Oturduğumuz yerden kazanma işlerini başaran youtuberlar vardır belki, hatta çok ünlüdür adını da biliyorsunuzdur ama şu anda pek şey değişti pek çok YouTube içerik oluşturucusu rakibiniz var ve farklı bir şey yapmadıkça farkına varılan olmanız maalesef zor. Çünkü atı alan üsküdarı geçti deyimi burada anlamını buluyor, içeriğini tatsız bulduğunuz diyelim kimileri ilk bu işlerin farkına varıldığı yıllarda işe giriştileri için avantajları pek fazla diyebiliriz.

Tabi göz önüne almadığımız 1–2 nokta olabilir bu bahsettiğim kazançlarda. Videoları ne zamandır yayında tutuyorum ve toplam kaç izlenme aldılar gibi …

Evde kayıt yapma videosu 593 gün’dür yayında, 330 gündür reklam alıyor. Toplam izlenmesi 26 bin ama 4400 izlenmesinden para kazanmış. 30 lira

8 boyutlu müzik videosu ise 327 gündür yayında ve başından beri reklam geliri var. Toplam 13 bin kez izlenmiş ama 4480 izlenmesinden para kazanmış. 22 lira

Yani yaklaşık 800 ile 1000 arası bir izlenme kanala 1 Usd getiriyor. Bu bazen 4 lira bazen 5 son zamanlarda da 6 liraya yakın bir kur karşılığı demek.

hesaplama yaparken sabit bir çarpan yok.. dolar’ın kur karşılığı ne ise geliriniz ona göre hesaplanıyor.

Kanalımın yaklaşık 260 bin izlenmesi var. Ama reklam geliri kısmını hesaplarsak. Az önce de farkı farkettiğiniz gibi her izlenme bir reklam demek değil. Reklam geliri elde ettiğim Eylül 2018’den bu zamana yaklaşık 180 bin kere izlenmişim bunun sadece 80 bin izlenmesinden reklam gelirim var. Genellikle bunun sebebi, reklam engelleyici kulanılmasından dolayı reklamların izleyiciye çıkmaması ki bu en büyük sıkıntı, videoların 3 parti uygulamalarla indirilmesi, her videoda reklam çıkmaması ve izleyicinin videonun henüz başında ayrılması olarak düşünebiliriz. Ama dediğim gibi reklam engelleyici işi batıran kısım oluyor.

bu 80 bin izlenmeden oluşan yaklaşık 738 liralık bir gelir düşünün. Ben bunu ilk gördüğümde iyi güzelmiş dedim. Ama önce Google’ın kendi %45’lik kesintisi ile 409 liraya düştüğünü gördüm. sonra da paraların yattığı reklam hesabınıza yani Google Adsense’ın de kesintisine uğradıktan sonra 344 tl tutarına düşüyor. . . yani toplamda yaklaşık %60’lık bir kesintiden sonra ödeme banka hesabıma yönlendiriliyor. Bu ne kadarlık bir süreyi kapsıyor.

8 ay. Reklam gösterimi itibariyle yaklaşık aylık 43 lira.

Küsüratlardan kafanız karışmasın. 1 dolar 6 lira diyelim. Örneğin bir konuda video çektiniz diyelim ki adı ‘’hayatın sırrı’’ ve 100,000 kez izlendiniz. Her izlenmeden de reklam geliri elde ettiniz diyelim. Tabi bu bir hayal de biz yine de diyelim. Ve her 1000 izlenmeden 1 Usd kazanıyorsunuz . 800 de 900 de oluyor ama tam sayı olsun 1000 izlenme diyelim ona.

Kanalınız 600 liralık bir gelir elde ediyor. Bu brüt gelir. Yani kesintiler olmadan önceki hali. Önce Google kesinti yapıp bu 330 liraya oradan da Google Adsense ‘e yansımadan evvel 270 liraya düşüyor. Yani hayatın sırrı videonuz size 100.000 İzlenmeden sadece 270 lira sunuyor. Tabi Bu videonun özgün olması, tüm izlenmelerin reklamlı olması, müzik, görsel ya da video telifi ile ilgili videonuzun bir sorunu olmaması durumunda oluyor.

Son zamanlarda çıkan haberlerde youtuber’lar vergi ödeyecekmiş, zaten ne kazanıyoruz da ne ödeyeceğiz derseniz de, eğer yıllık geliriniz 26.000 liranın üzerindeyse Youtube’dan o zaman vergi veriyorsunuz. Muhtemelen bu videoyu izleyen pek çok arkadaşımın yıllık böyle bir YouTube geliri yok maalesef.

Bu arada Google Adsense, her aşamadaki internet sitesi yayıncılarının, site içeriğiyle ilgili reklamları sitelerinde göstererek para kazanmalarını sağlayan bir Google hizmeti oluyor.

Yani ortada bir reklam veren var. Diyelim, Google’da bir meyve suyu reklamı yayınlamak istiyor. Sizin de meyve suyu ile ilgili bir içeriğiniz var. O içeriğin videonun ya da web sayfanızın reklamla ilgili alanlarına, bu işverenin teklif ettiği fiyatlara göre önceliği değişen reklamlar gösteriliyor. Siz de buna aracılık sağladığınız için para kazanıyorsunuz. YouTube ‘daki reklam geliriniz de bunun bir sonucu. Tabi ki içeriğinizde reklam verilmesi muhtemel başlıklar olabilir ve bunların fiyatları yüksek de olabilir. Yani bazı videolarda az izlenenin çok kazanmasını konusunu şöyle düşünün. Bir otomobil ile ilgili içerik çeken kişinin kanalındaki reklamın bedeli ile, bir defter videosu çeken kişinin kanalındaki reklamın bedeli ve kanal sahibinin kazancı aynı olmuyor.

Her video çeken reklam parası kazanabilir mi derseniz, bazı kriterleri geçmek, bir süre beklemek ve belirli rakamlara ulaşmak gerekliliği söz konusu.

1000 adet abonenizin olması,ve son bir yıllık izlenme saatinizin 4000’e ulaşmış olması gerekiyor. Bu kriterlere eriştiğinizde YouTube bir süre sizi bekletiyor kanalınızı inceliyor ve gerçekten bu abone sayısınız var ve gerçekten bu kadar izilenmişsiniz. Kanalınızda Reklam görüntülenmesini açıyor.

4000 saat nasıl yapacağız konusunu yine detaylıca, bir başka videoda anlatırım elbet ama burada yine kafanız karışmasın. Diyelim 1 tane videonuz var. Bu da 10 dakika.

10 dakikalık videonuzu başından sonuna, 24.000 kişi izlemeli 240.000 dakika eder

Ya da en az yarısını 48.000 kişi izlemeli. Bu daha mümkün bir olasılık çünkü baştan sona izlenen bir video pek mantıklı gözükmüyor.

Şimdi buraya kadar Youtube’dan para kazanma detaylarını anlattım. Şimdi benim bazı istatistiklerime bakalım. Hangi ay ne kazanmışım. Adsense hesabıma ne yansımış.

Sonra da küçük bir tüyo ile ilk bölümü sonlandıralım.

Şimdi video epey uzun olmaya doğru gidiyor.

Şöyle başlıklardan bahsedeyim.

Sonraki YouTube kazanç videosunda detaylarına güzelce gireriz.

Şimdi bu YouTube kanalı, yani sizin kanalınız belli bir alanda içerik üretiyor ve yaptığınız işler de özgün ise YouTube gelirinizden hariç olarak söylüyorum.

Birincisi. Kanalınıza bir sponsor alabilirsiniz. Yaptığınız işi mali açıdan destekler, para ve ürün desteği ile sizi rahatlatabilir. Örneğin, Roland’ın sunduğu Sercan Anlatıyor’a hoş geldiniz. Bu bir örnek. Sponsorum yok.

İkincisi Burası sizin bir portfolionuz olduğuna göre siz proje hayatınızda ne kadar başarılı iseniz bunu yansıttığınız yer de kanalınız. Burada da potansiyel müşterileriniz var demektir.

Yaptığınız güzel işleri gösterip, paylaşıp benzeri işler yapmak için teklifler alabilir ve gönderebilirsiniz.

Bir diğeri ise direkt bu işi YouTube alanında yer almak isteyen firmaların YouTube yüzü olarak kendinize bir çalışma alanı yaratabilirsiniz.

Bunları detaylandırmak başlı başına bir video konusu.

Videoyu çok uzatıp da keyfinizi kaçırma niyetinde değilim.. Buradaki tüm anlattıklarımı açıklamalarda yer alan web sitemden de okuyup notlar alabilirsiniz.

Bir sonraki YouTube Para Kazanma içeriğinde

Sayfanızı portfolio olarak sunmak, sponsorluk gelirleri ve anlaşmaları ve kanalınız sayesinde ücretli iş imkanlarından detaylıca bahsedeceğim.

Buradan YouTube’a bağlıyorum. Sadece bir tek telefon ile içerik üretebiliyorsunuz tabi ki. Ama ne üreteceksiniz.

Son özeti geçiyorum.

  • Devamı gelmeyen, piyasada popüler ne varsa, içi boş ve her an trendi bitecek bir içerik üretimi yapmanız sizin de kendi iş akşınızı bozacağı gibi hakim olduğunuz bir alan varsa sürekli onu engellenmesini sağlayacaktır. Buna dikkat.
  • Kısaca anlatacak bir şeyleriniz varsa, eğer gelir de elde etmek istiyorsanız. Bu işi kurallarına göre oynayın.
  • Sürece odaklanın, sonucu düşünüp aradaki tüm o çekilen, çekilmesi muhtemel dertleri görmezden gelmeyin.

Nasıl ki bir iş yerinde iş yapmayanları tutmazlar, sizin de ürettiğiniz içerik boşsa boşlukta yüzer ve neden izlenmiyorum, kazanmıyorum dersiniz. Para kazanmanın bir etiği, bir düzeni ve ahlakı muhakkak olmalı, bana göre. Ama buna girersek bu video bitmez.

Şimdilik videonun sonuna geldik. Sizin bu konulardaki fikirleriniz neler? Youtube’da para kazanmak için nasıl bir düzeniniz planınız var ve YouTube’daki gelecek hayalleriniz neler bunlardan konuşalım